Kredyt firmowy – czy to dobra inwestycja

Kredyt firmowy – czy to dobra inwestycja

Finansowanie inwestycji z zewnętrznych funduszy to domena nie tylko organizacji rządowych, lokalnych i pozarządowych. Po wsparcie chętnie sięgają przedsiębiorcy zarówno otwierając działalność, jak również szukając kapitału na rozwój. O ile dotacje celowe to na ogól jednorazowa pomoc, to instytucje finansowe przygotowały coś więcej. Kredyt dla firm ma wiele zalet i także kilka wad. Warto je przybliżyć, ponieważ wskazówki będą pomocne niezależnie od branży i skali.

Dlaczego warto wziąć kredyt?

Istotą przedsiębiorczości nie jest stagnacja, lecz stały rozwój, widziany na wiele sposobów. Oczywiście można finansować inwestycje z własnych środków, lecz łączy się to z ryzykiem utraty płynności. Ponadto wiele firm ma niewielki zapas kapitału, niemal wszystkie zyski inwestując na bieżąco. Kredyt inwestycyjny umożliwia realizację długofalowych celów – koszt każdej raty wliczony do bieżących wydatków to świetne rozwiązanie, pozwalające na lepsze zarządzanie firmowym kapitałem.

Następnym atutem kredytu firmowego jest konieczność starannego opracowania planu. O ile korzystając z własnych środków, można pokusić się o ryzykowne strategie, to dla takich działań trudno o korzystne dofinansowanie z banku. Doradca kredytowy analizuje przedłożone dokumenty, wsłuchując się w racje przedsiębiorcy, wskazując na pułapki i zbytnie ryzyko. Dla banku każdy niespłacony kredyt to realna strata, więc opinia tym bardziej jest rzetelna.

Fachowa pomoc przed wizytą w baku

Planując zaciągnięcie kredytu firmowego, zawczasu warto znaleźć biuro księgowe. Warszawa to ogromny potencjał dla przedsiębiorców oraz wiele biur rachunkowych skupionych nie tylko na tzw. optymalizacji podatkowej. Fachowiec – taki jak księgowa Warszawa – oferuje coś więcej. Kontaktując się z biurem rachunkowym, przedsiębiorca otrzymuje cenne informacje o kondycji finansowej firmy i o perspektywach rozwoju w dłuższym i krótszym okresie. Księgowa, prowadząc finanse wielu podmiotów, ma dużo łatwiej oceniać trendy na lokalnym oraz krajowym rynku. To ogromny plus, idący w parze z kierunkowym wykształceniem.

Wady kredytu dla przedsiębiorców

Najważniejsza bolączką mogą być kłopoty z otrzymaniem kredytu. Trudności mają przede wszystkim młode podmioty gospodarcze. Bank, niemogący zapoznać się z kondycją finansową, nie chce ryzykować, udzielając złego kredytu. Prawdopodobieństwo upadku debiutantów jest sporo wyższe. Stąd starając się o kredyt firmowy, dobrze poszukać wsparcia. Biuro rachunkowe Warszawa to odpowiedni trop. Księgowa zaznajomiona ze specyfiką rynku służy wsparciem także przy opracowywaniu biznesplanów i przy wypełnianiu dokumentacji.

Dodaj komentarz

Close Menu
PolishEnglishRussianTurkish