Rola samodzielnego księgowego, czy warto się jej podjąć?

Rola samodzielnego księgowego, czy warto się jej podjąć?

Bycie księgową w Warszawa śródmieście nie należy do zadań łatwych. Zwykle biura rachunkowe zlokalizowane w dużych miastach, zwłaszcza w ich centrach posiadają wielu pracowników, dbających o różne projekty, sprawy finansowe poszczególnych firm, rozliczanie PIT-ów osób prywatnych itd.

Przykłady można by mnożyć. Pomóc biura rachunkowego dla wielu firm jest nieoceniona jednak wiele osób decyduje się na rolę tzw. samodzielnego księgowego. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy poruszyć tą kwestię i odpowiedzieć na pytanie czy bycie samodzielnym księgowym jest aby na pewno dobrym wyborem. 

Co kryje się pod podjęciem samodzielnego księgowego? 

Jak łatwo się domyślić, jako samodzielnego księgowego, określa się osobę (zwykle prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą), która nie decyduje się na korzystanie z usług księgowej czy biura rachunkowego i wszelkie faktury rozlicza na własną rękę. Wielu przedsiębiorców decyduje się na takie działanie, zwłaszcza na początku, kiedy dopiero startują ze swoją firmą. Wynika to z tego, że każdy grosz w takiej sytuacji jest istotny, a biura rachunkowe przecież nie działają za darmo. Należy jeszcze pamiętać, że w dobie obecnie rozwijającej się cyfryzacji, istnieje naprawdę wiele programów różnego typu, które wiele operacji księgowych etc. wykonuje za właścicieli firm. Trudno więc się dziwić, że tak wiele osób decyduje się na prowadzenie samodzielnej księgowości.

Kiedy zdecydować się na księgowość samodzielną?

Naszym zdaniem, księgowość samodzielna jest najlepszym wyborem w momencie, kiedy dopiero zaczęliśmy przygodę z naszą własną działalnością, zwłaszcza w momencie kiedy jest to działalność jednoosobowa. Po pierwsze dlatego, że początki zwykle bywają trudne i wtedy liczy się każda złotówka. Po drugie dlatego, że na samym początku istnienia naszej firmy liczba faktur jak i potrzebnych do wykonania rozliczeń będzie na tyle mała, że sami (ewentualnie przy pomocy przydatnego oprogramowania), będziemy w stanie to policzyć. W takiej sytuacji księgowość samodzielna jest zdecydowanie najlepszym wyjściem. Pamiętajcie jednak, żeby wszystko dokładnie sprawdzić najlepiej kilkukrotnie. Pamiętajcie, że fiskus naprawdę nie lubi, kiedy ktoś myli się w rozliczeniach, a raczej nie chcielibyście mieć problemów z urzędem skarbowym. Jeżeli czujecie, że nie dajecie sobie z tym rady, to wtedy takie męczenie się nie ma większego sensu. Jest to moment w którym warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług biura rachunkowego. 

Kiedy zdecydować się na biuro rachunkowe?

Wydaje nam się, że odpowiedź na to pytanie jest relatywnie prosta. Z usług biura rachunkowego należy skorzystać w momencie, kiedy wasze przedsiębiorstwo rozrośnie się do poziomu w którym własnoręczne dbanie o księgowość będzie zwyczajnie niemożliwe. W dużej firmie bądź w takiej w której w ciągu miesiąca przewija się sporo faktur, ciężko jest mieć to wszystko na oku. Sami z czasem zobaczycie, że liczenie tego wszystkiego zabiera wam coraz więcej czasu. W momencie kiedy poczujecie, że już nie dajecie rady, najlepszym wyjściem będzie zdecydować się na biuro rachunkowe. Weźcie pod uwagę fakt, że potencjalne oszczędności na braku korzystania z usług księgowej są w tym przypadku jedynie fikcją. Ponieważ sporo czasu (a w rezultacie pieniędzy), stracicie na siedzenie w fakturach. Warto jest mieć to na uwadze.

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Decydując się na skorzystanie z usług biura rachunkowego z pewnością chcecie wiedzieć, które powinniście wybrać. W takiej sytuacji, niezwykle przydatny okazuje się Internet. Przykładowo wpisując biuro rachunkowe Warszawa środmieście znajdziecie wiele biur rachunkowych wraz z opiniami ich klientów. Przeanalizujcie je i będziecie wiedzieć na usługi którego z nich powinniście się zdecydować. Pamiętacie, że biura rachunkowe, powinny oferować kompleksowy zakres usług z zakresu księgowości. Dopiero wtedy możecie mieć pewność, że wybraliście odpowiednie biuro rachunkowe, które zadba o wszystkie finanse waszej firmy. 

Biuro Rachunkowe - Twoja Księgowa

Biuro rachunkowe Warszawa. Nasze biuro rachunkowe zlokalizowane jest w samym centrum Warszawy, na ulicy Świętokrzyskiej 30 w lokalu nr 155 . Jeżeli prowadzisz firmę i chciałbyś zlecić prowadzenie księgowości komuś kto od lat obsługuje firmy z całej Polski – zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz